730 061 061

Zwalczanie mrówek. Dlaczego należy pozbyć się tych szkodników?

W ostatnich dniach zostaliśmy wezwani do prac związanych z usuwaniem mrówek w jednym z budynków w Sochaczewie. Poniżej informacje o mrówkach i dlaczego powinniśmy bezwzględnie pozbyć się ich z domu.

Prawie niemożliwe jest dokładne obliczenie, ile mrówek jest na Ziemi, ale szacunki mówią o około dwudziestocyfrowych wynikach. 

Mrówki zwykle przychodzą do domu w poszukiwaniu pożywienia lub siedliska lęgowego. Nawet niewielkie ilości jedzenia, takie jak okruchy karmy dla zwierząt domowych, mogą przyciągnąć hordy pracowitych mrówek.

Pomimo wszechobecności mrówek, ludzie wciąż mogą być zaskoczeni, a nawet przerażeni, widząc rząd mrówek pełzający po ich kuchennym stole. Więc powinieneś pozbyć się środka owadobójczego, czy nauczyć się z nimi żyć?

Co mrówki robią w moim domu?

Mrówki są częścią naturalnej ekipy sprzątającej: sprawnie znajdują i usuwają pożywienie pozostawione w domu. Problem polega na tym, że czasami ludzie nie chcą ich pomocy.

Zapewne zauważyłeś, że latem mrówki częściej pojawiają się w pomieszczeniach – to głównie dlatego, że większość owadów jest bardziej aktywna w cieplejszych miesiącach.

Mrówki czasami wchodzą do środka w poszukiwaniu wody, szczególnie w okresach suchych. W takim przypadku możesz je zobaczyć w łazienkach lub innych wilgotnych częściach domu.

Ulewne deszcze mogą również powodować zalewanie gniazd mrówek i zmuszać je do przenoszenia się do pobliskich budynków, takich jak Twój dom.

Mistrzowie współpracy

Mrówki są zwierzętami społecznymi i żyją w koloniach z setkami, a nawet milionami innych. Mają malutkie mózgi – w wielu przypadkach mniejsze niż ziarnko piasku. Jak więc są tak sprytni w dostaniu się do naszych domów i znajdowaniu naszego jedzenia? Bo są mistrzami współpracy.

Zastanów się, jak niektóre mrówki maszerują w kolejce do tej kropli miodu na twojej kuchennej ławce. Kiedy mrówki robotnice niektórych gatunków znajdą smaczny kawałek pożywienia, reagują, umieszczając na ziemi maleńką kropelkę feromonu . Wciąż zostawiają ślad feromonów aż do gniazda.

Tylko jedna mrówka musi znaleźć pożywienie i wytyczyć trop. Kiedy to się stanie, setki innych mogą podążać szlakiem do źródła pożywienia.

Jak pozbyć się mrówek?

Pierwszym krokiem do radzenia sobie z mrówkami w twoim domu jest upewnienie się, że nie mają dostępu do pożywienia. Uszczelnij całą żywność w hermetycznych pojemnikach, wyczyść za lodówką i tosterem, nie zostawiaj karmy na dłużej niż to konieczne, upewnij się, że pojemniki są szczelnie zamknięte i ogólnie upewnij się, że nie ma w pobliżu jedzenia, które mogłoby zwabić mrówki (wiem, łatwiej powiedział niż zrobione).

Jeśli widziałeś mrówki maszerujące w szeregu, spróbuj przetrzeć powierzchnię octem lub wybielaczem, aby zakłócić chemiczny ślad.

Przede wszystkim zapobiegaj przedostawaniu się mrówek do domu, uszczelniając pęknięcia i dziury w ścianach. Zapobiegnie to również ich zagnieżdżaniu się we wnękach ścian.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, do kontrolowania liczby mrówek można użyć przynęt owadobójczych. Ale zanim wybierzesz tę trasę, zadaj sobie pytanie, czy mrówki rzeczywiście stanowią problem (więcej o tym później).

Insektycydy mogą szkodzić innym owadom

Jeśli twój problem z mrówkami wymknął się spod kontroli, skontaktuj się ze specjalistą od zwalczania szkodników, zamiast próbować samodzielnie rozmieścić bombę na owady lub podobny spray na owady.

Metody samodzielnego majsterkowania rzadko się sprawdzają , ponieważ mrówki żyją głównie w chronionych przestrzeniach (takich jak pod ziemią lub w ścianach). Możesz zabić kilka mrówek robotnic, ale prawdopodobnie nie zaszkodzisz kolonii.

Profesjonalna firma DDD jak nasza, skutecznie pozbędzie się tych owadów, jak jak udało się to zrobić w jednym z domów w Sochaczewie.

Może minąć trochę czasu, zanim kolonia mrówek umrze, zwłaszcza jeśli jest duża. Niektóre gatunki rozmieszczają się w kilku gniazdach , co znacznie utrudnia ich wytępienie, jednak my wiemy, jak to zrobić.

Potrzebujemy mrówek

Pamiętaj, że mrówki mogą być pożytecznymi drapieżnikami – widziałem, jak mrówki atakują i zabijają nimfy karaluchów. Mrówki odgrywają również ważną rolę w rozprzestrzenianiu nasion rodzimych roślin i usuwaniu odpadów z naszego środowiska.

Tak więc zwalczajmy mrówki, jeśli rzeczywiście weszły do domu i zdecydowanie obniżają komfort naszego codziennego życia.

Ta strona używa plików Cookies. Przeczytaj więcej w Polityce prywatności. ROZUMIEM