730 061 061

Wyławianie kuny – jak to zrobić? Czego użyć?

W ostatnim czasie coraz częściej spotykmy się z problemem kun na podwórkach naszych Klientów. Niestety te szkodniki potrafią przynieść wiele negatywnych skutków. Czasami potrzebne jest nawet wykonanie prac remontowo-budowlanych. Na szczęście nasz zespół zajmuje się także usuwaniem skutków szkód wyrządzonych przez np. kuny. Przeczytajmy więcej o tym szkodniku.

Kuna znana jest z cech łasicy, długiego, puszystego ogona i grubego, żółtawego do ciemnobrązowego futra, które jest cenne w handlu futrami. Mamy kilka rodzaji kun, jednak każda z nich potrafi wyrządzić podobne skutki.

Wymagania żywieniowe i siedliskowe

Kuny są mieszkańcami lasu, co oznacza, że ​​muszą mieszkać na obszarach o odpowiedniej osłonie drzew, co chroni je przed drapieżnikami. Kuny muszą również mieszkać na obszarach z odpowiednią ilością szczątków drzewnych i otwartych jam w dnie lasu, ponieważ miejsca te są ważnymi miejscami do wylęgu.

Kuny są zwierzętami terytorialnymi. Samce zajmują terytoria o powierzchni około 2-5 km kwadratowych, które rzadko pokrywają się z innymi terytoriami męskimi. Terytoria żeńskie są zwykle mniejsze (1-2 km kwadratowego) i często pokrywają się z obszarami samców.

Kuny spędzają dużo czasu na pogoni za zdobyczą na dnie lasu, ale są również doskonałymi wspinaczami i często łapią zdobycz również na drzewach. Zjadają różne zdobycze, w tym norniki, myszy, wiewiórki, zające, ptaki, ryby, padlinę, a czasem owoce, orzechy i inne drobne przedmioty.

Reprodukcja

Kuny zwykle rozpoczynają rozmnażanie w wieku około 2 lat, w połowie lub pod koniec lata. Pomimo letniego sezonu lęgowego samice kuny wykazują unikalną strategię rozrodu zwaną „opóźnioną implantacją”, w której jaja nie przyczepiają się do ściany macicy do stycznia lub lutego. W zależności od stanu samicy, ta implantacja może wystąpić lub nie. Jeśli samica jest w dobrej kondycji fizycznej, zwykle dojdzie do implantacji, ale reprodukcja nie powiedzie się, jeśli jest niezdrowa. Ta strategia rozrodu pozwala populacjom kun zachować równowagę w środowisku. Jeśli populacja kuny jest niska, a dostępność pokarmu wysoka, wiele samic zagnieżdża się, co skutkuje dużym plonem kuny w następnym sezonie. Jednak w ciężkich warunkach mniej samic zagnieżdża się, co zmniejsza ryzyko przeludnienia.

Samice rodzą zwykle 2-4 młode, które są odstawiane od piersi w 6-7 tygodniu i w pełni dorosłe po około 3 miesiącach. Młode rozchodzą się jesienią, by znaleźć nowe terytoria.

Jak złapać kunę?

Lokalizacja i znak

Najbardziej podstawową ideą kryjącą się za łapaniem kuny jest zrozumienie, że są one mieszkańcami lasu, które wymagają grubej osłony baldachimu i odpowiedniej ilości szczątków drzewnych. Znajdź obszary z tymi funkcjami, a z pewnością znajdziesz kunę.

Kiedy szukam kuny, zwykle szukam siedliska, a nie szukam konkretnego znaku. Powodem tego jest to, że z powodu braku śniegu, który mógłby zapisywać ich ślady, kuny zwykle pozostawiają niewiele śladów. Ponadto kuny są prawie głównie nocne, więc szanse na zobaczenie ich podczas zwiadu w lesie są dość niewielkie. Sporadyczne ślady i zadrapania na drzewach to wszystko, co można znaleźć w znaku kuny. Ale przy odpowiednim śniegu będziesz w stanie zlokalizować kuny po ich śladach.

Kluczem do skutecznego odłowu kuny w dużych ilościach jest zlokalizowanie dużej ilości siedlisk kun przed sezonem odłowu. Pamiętaj, że mają one stosunkowo duże zasięgi, więc będziesz musiał zlokalizować pułapki, na których napotkasz wiele różnych zasięgów. Ponieważ kuny osiągają największe zagęszczenie na obszarach z rozległymi lasami, do których trudno jest dotrzeć, może się opłacać trochę popracować nogami i wejść w obszary, w których inni traperzy nie pójdą.

Pułapki do wykorzystania

Kuny to całkiem małe zwierzęta, które łapią się w sposób humanitarny i skuteczny w małe pułapki. Do chwytania kuny używamy specjalnych klatek.

Zestawy z przynętą

Kuny nie są skutecznie łapane za pomocą zestawów ślepych, ponieważ zwykle nie wyznaczają regularnych tras podróży. Najlepszym sposobem na złapanie kuny jest zestaw z przynętą. Zestawy z przynętą obejmują zestawy naziemne i drzewiaste.

Celem zestawu z przynętą jest dostarczenie kuny przynęty, którą może ścigać, a następnie złapanie jej, gdy się poruszają, aby złapać przynętę. Oznacza to wykonanie zestawu, w którym zwierzę musi wejść na pułapkę lub przejść przez pułapkę chwytającą ciało przed zabraniem przynęty. Osiąga się to za pomocą zestawu budek, w którym kuna napotyka pułapkę w ujściu domku lub zestawu tyczek, w którym zwierzę musi wbiec na tyczkę i napotkać pułapkę, zanim dotrze do przynęty. 

Ta strona używa plików Cookies. Przeczytaj więcej w Polityce prywatności. ROZUMIEM