730 061 061

Jak dezynfekować dom podczas pandemii Covid-19?

W związku z obecną epidemią COVID-19 częste czyszczenie i dezynfekcja domu jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia Tobie i Twojej rodzinie.

Chociaż przeniesienie COVID-19 z osoby na osobę stanowi znacznie większe ryzyko niż przeniesienie przez powierzchnie, Centrum Kontroli Chorób (CDC) zaleca czyszczenie i dezynfekcję powierzchni narażonych na dotyk przynajmniej raz dziennie, nawet jeśli nie wychodzisz Dom. Dzieje się tak, ponieważ za każdym razem, gdy przedmioty lub ludzie wchodzą i wychodzą z twojego domu, istnieje pewna możliwość narażenia.

Ostatnie badania wykazały, że nowy koronawirus może pozostawać w powietrzu do trzech godzin i żyć na powierzchniach takich jak tektura do 24 godzin, plastik i stal nierdzewna do trzech dni.

Oto kilka sposobów, aby upewnić się, że odpowiednio czyścisz i dezynfekujesz swój dom oraz utrzymujesz gospodarstwo domowe tak wolne od zarazków, jak to możliwe.

Różnica między czyszczeniem a dezynfekcją

Należy pamiętać, że czyszczenie powierzchni – po prostu usuwanie brudu i cząstek – to nie to samo, co dezynfekcja jej w celu zabicia wirusów i bakterii.

Istnieje wiele produktów, których można używać do czyszczenia twardych powierzchni, takich jak woda z mydłem i ocet. I chociaż czyszczenie powierzchni o dużym natężeniu ruchu w celu usunięcia zanieczyszczeń, kurzu i gruzu jest niezbędnym etapem sprzątania domu, nadal musisz zdezynfekować te powierzchnie przed nowym koronawirusem.

Które produkty czyszczące zabijają COVID-19?

Nie wszystkie środki czyszczące są skuteczne na wszystkie rodzaje zarazków, więc powinieneś dokładnie wiedzieć, które produkty zabijają COVID-19.

EPA przedstawia pełną listę środków dezynfekujących, które zabijają nowego koronawirusa. Być może masz już w domu niektóre z tych skutecznych produktów, takie jak:

Chusteczki dezynfekujące, w tym Clorox, Lysol lub chusteczki marki sklepowej

Spraye dezynfekujące, takie jak Purell, Clorox lub Lysol

Alkohol izopropylowy

Nadtlenek wodoru

I choć kluczowe jest stosowanie skutecznych produktów do zabijania wirusów, ważne jest również przestrzeganie odpowiednich technik dokładnej dezynfekcji powierzchni. EPA zaleca pozostawienie produktu na 10 minut na powierzchniach lub przedmiotach i pozostawienie go na mokro, co zabije 99,9% zarazków.

Jeśli nie masz pod ręką żadnych produktów dezynfekujących i nie możesz ich znaleźć w sklepach, CDC oferuje instrukcje, jak stworzyć domowy spray do dezynfekcji wybielacza. Jeśli używasz tego produktu, załóż rękawiczki, otwórz okna i zachowaj ostrożność, ponieważ wybielacz może uszkodzić lub odbarwić wrażliwe powierzchnie.

Dezynfekcja przeciwko COVID-19

Nie musisz codziennie sprzątać swojego domu od góry do dołu, ale powinieneś skupić się na dezynfekcji obszarów, które są gorącymi miejscami dla zarazków. Oto najważniejsze elementy do dezynfekcji każdego dnia:

Gałki/pociągi do szafek i szuflad

Baterie

Blaty kuchenne i łazienkowe

Toalety, zwłaszcza siedzisko i uchwyt

Uchwyty do lodówki, zmywarki, piekarnika i kuchenki mikrofalowej

Piloty i kontrolery gier

Telefony komórkowe, tablety i inne urządzenia mobilne

Klawiatury i myszy komputerowe

Klamki/klamki do drzwi

Powierzchnie stołu

Balustrady schodowe

Włączniki światła/płytki przełączników

Jeśli to możliwe, załóż rękawiczki jednorazowe i wyrzuć je po dezynfekcji. Jeśli masz rękawiczki wielokrotnego użytku, zdezynfekuj je po zakończeniu. I zawsze pamiętaj o umyciu rąk przed i po czyszczeniu i dezynfekcji domu.

Jak czyścić i dezynfekować osobę chorą w domu?

Jeśli masz chorą osobę w swoim domu, CDC zaleca podjęcie dodatkowych środków ostrożności w celu czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń domowych.

Osoba chora powinna pozostać oddzielona od innych osób w domu iw miarę możliwości korzystać z oddzielnej sypialni i łazienki. Należy czyścić i dezynfekować obszar wokół osoby chorej tylko wtedy, gdy jest to konieczne, na przykład gdy obszar jest zabrudzony. Pomoże to ograniczyć kontakt z chorą osobą.

Jeśli to możliwe, możesz zapewnić środki czystości chorej osobie, aby mogła posprzątać własną przestrzeń, jeśli jest w stanie. Jeśli dzielisz łazienkę z osobą chorą, powinna ona po każdym użyciu posprzątać i zdezynfekować pomieszczenie. Jeśli nie jest to możliwe, przed czyszczeniem i dezynfekcją należy odczekać jak najdłużej.

Nie przestawaj myć rąk

Zostało to powtórzone niezliczoną ilość razy, ale to dlatego, że to prawda: bez względu na to, co robisz, najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zarażenia się COVID-19 lub przekazaniem go komuś innemu jest umycie rąk.

CDC zaleca energiczny 20-sekundowy peeling z mydłem i wodą, który rozciąga się od dłoni do nadgarstków, między palcami i pod paznokciami.

Ta strona używa plików Cookies. Przeczytaj więcej w Polityce prywatności. ROZUMIEM