730 061 061

Jak walczyć latem z komarami?

Po opadach deszczu komary znajdują wystarczająco dużo powierzchni wody, które oferują idealne warunki dla ich potomstwa w wysokich temperaturach. Dzięki naszym wskazówkom możesz walczyć z komarami.

Ze względu na zmiany klimatyczne coraz więcej egzotycznych komarów trafia do Europy Północnej i Środkowej. W tym azjatycki komar tygrysi . Może przenosić między innymi żółtą febrę i gorączkę Zachodniego Nilu.

Jak rozpoznać komara

Komar pospolity jest najbardziej znanym gatunkiem komara. Ma smukłe, szarobrązowe ciało i może dorastać do siedmiu milimetrów długości.

Dlaczego komary gryzą?

Samce komarów mają trąbkę, której używają do picia nektaru z roślin. Z drugiej strony samice komarów mają trąbkę, której mogą użyć do użądlenia i wysysania krwi. Potrzebują tego zwłaszcza po kryciu do produkcji jaj, ponieważ ma szczególnie wysoką zawartość białka.

Przede wszystkim ludzki zapach potu – i zawartych w nim mieszanin kwasów tłuszczowych – oraz powietrze, którym oddychamy, przyciągają komary – a nie, jak się często twierdzi, przede wszystkim światło.

Najbardziej uderzającą różnicą między płciami jest to, że samce komarów często pojawiają się jako rój. Z drugiej strony kobiety są bardziej samotne.

Jak długo żyją komary?

Rozwój od składania jaj do gryzących komarów trwa około dwóch tygodni w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Samice komarów żyją do sześciu tygodni, podczas gdy samce giną znacznie wcześniej.

Jakie choroby przenoszą komary?

Komary mogą przenosić różne choroby. Aby to zrobić, owad musiał wypić krew chorego gospodarza. Wysysając krew z następnego żywiciela, wirus zarażonego żywiciela może być przenoszony przez wydzielinę śliny komara.

Unikaj stojącej wody

Aby zminimalizować liczbę komarów wchodzących do domu lub ogrodu, warto dać im kilka możliwości rozmnażania się w pobliżu. Komary składają jaja w stojącej wodzie – nawet w napełnionych konewkach czy doniczkach. Dlatego należy zawsze opróżnić resztki wody. Woda w brodziku i w kąpieli dla ptaków powinna być również zmieniana codziennie w środku lata.

Larwy komarów częściej wylęgają się latem i jesienią. Jeśli jednak podejmiesz środki ostrożności, możesz zapobiec składaniu jaj przez komary. Aby powstrzymać zarazę, przykryj beczki z deszczem, gdy w beczkach nie ma larw. Jeśli larwy są już w wodzie, należy spuścić wodę lub usunąć larwy siatką, a następnie przykryć zbiornik.

Ryby i ptaki jako naturalna obrona

Jeśli posiadasz oczko wodne , żaby i ryby karpiopodobne pomogą w walce z larwami komarów. Larwy szczególnie lubią jeść złote rybki i koi. Pomocna jest również fontanna: utrzymuje ona w ruchu powierzchnię wody, utrudniając życie larwom.

Ponadto można zwabić ptaki budkami lęgowymi w pobliżu stawu. Larwy komarów są również dla nich mile widzianym źródłem pożywienia.

Noś jasne ubranie

Jeśli w ogrodzie bzyczą komary, jedyne co pomaga, to zakrywanie skóry i stosowanie środka odstraszającego owady . Najważniejszym środkiem samoobrony jest noszenie jasnej odzieży z długimi rękawami. Ponadto należy unikać silnie pachnących perfum i kosmetyków oraz stosować środki odstraszające komary.

Chemiczne środki odstraszające owady rozprzestrzeniają zapach, który odstrasza krwiopijców. Są dostępne w postaci sztyftów, kremów, sprayów lub plastrów. Naturalnymi alternatywami są melisa, olejek laurowy i lawenda – jednak większość naturalnych alternatyw może pomóc tylko w ograniczonym stopniu.

Rośliny pomagają w walce z komarami

Na balkonie i tarasie roślina Lillibet odstrasza komary. Dzięki cytrusowemu zapachowi ta pachnąca pelargonia może odpędzić komary i osy. Roślina balkonowa jest bardzo łatwa w pielęgnacji i wytrzymała. Dzięki delikatnym różom do burgundowych płatków, które wyglądają jak zaciśnięte usta do pocałunku, Lillibet przyciąga wzrok również na balkon.

Inne rośliny również działają przeciwko krwiopijcom. Na przykład komary nie lubią zapachu pomidorów. Dlatego, jeśli to możliwe, powinieneś umieścić pomidory przed oknami. Kocimiętka ma ten sam efekt. Jeśli masz miejsce, możesz również posadzić drzewo orzechowe. Ponieważ zawarte w nim olejki eteryczne mogą również odpędzić komary.

Moskitiery i ochrona przed owadami do domu

Moskitiery są prawdopodobnie najskuteczniejszym rozwiązaniem, które przede wszystkim zapobiega wpuszczaniu komarów do domu . Nawet proste siatki, które są przymocowane do ramy okiennej za pomocą rzepów, niezawodnie utrzymują owady z dala od domu. Jednak bardziej komfortowe są moskitiery i rolety z ramkami, które mimo ochrony przed owadami pozwalają na swobodne korzystanie z okna lub drzwi.

Ta strona używa plików Cookies. Przeczytaj więcej w Polityce prywatności. ROZUMIEM