Kolejny rok z rzędu biedronki azjatyckie atakują polskie domy. Pierwsze oznaki inwazji można już zauważyć w większych miastach Polski, a sami otrzymaliśmy zgłoszenie z pobliskiego Sochaczewa.Lepiej ponoć nie będzie. Okazuje się, że chińskie biedronki łatwo pomylić z polskimi. Ugryzienie azjatyckiej odmiany może u osób wrażliwych spowodować alergię.
Czy biedronki azjatyckie moga być groźne?
Biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis) ukochały sobie parapety i okienne szczeliny. Mimo to najchętniej chciałyby dostać się do środka naszych ciepłych mieszkań. Szukają bezpiecznego schronienia, gdzie mogłyby przezimować do wiosny.
Jak się okazuje gatunek ten przybył z południowo-wschodniej Azji. W XIX wieku biedronki sprowadzano do Stanów Zjednoczonych oraz Europy. Biedronka azjatycka zawitała w Polsce już w 2006 roku. Po raz pierwszy zarejestrowano jej obecność w Poznaniu. Potocznie nazywa się je arlekinami, harlekinami. Specyficzny gatunek biedronki aktywuje się szczególnie mocno jesienią na przełomie października i listopada. Ugryzienie przez azjatycką biedronkę nie należy do przyjemnych. Może wywołać alergię u osób bardziej wrażliwych
Biedronka azjatycka w chwilach zagrożenia wydziela z gruczołów obronnych (zlokalizowanych w stawach nóg) żółtą hemolimfę, która w zetknięciu ze skórą człowieka może powodować reakcje alergiczne takie jak astmę, wysypkę lub zapalenie spojówek. Do kontaktów z ludźmi dochodzi najczęściej w budynkach mieszkalnych, gdzie owady dorosłe mogą masowo pojawiać się jesienią w poszukiwaniu miejsc dogodnych do przezimowania – czytamy na stronie Instytutu Ochrony Przyrody.
Alergia po ukąszeniu biedronki azjatyckiej: rozpoznasz po miejscowym zaczerwienieniu oraz pieczeniu skóry. Jak w każdej reakcji alergicznej od ugryzienia, skrajne przypadki mogą powodować problemy z oddychaniem. „Wapno musujące” do picia pomaga zwalczyć objawy reakcji alergicznej. Jeśli obawiasz się inwazji, pomyśl o zamontowaniu moskitier.
Jak rozróżnić biedronki azjatyckie od polskich?
Pomimo braku bardzo wyraźnych różnic w wyglądzie owadów, biedronka azjatycka odbiega od naszej rodzimej siedmiokropki. Jej ubarwienie może przybierać odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, a nawet czarnego. Kluczem do rozstrzygnięcia wątpliwości jest ilość kropek. Biedronka azjatycka ma o wiele więcej kropek niż nasza polska siedmiokropka.
Biedronki azjatyckie w Sochaczewie
Jeśli chodzi o województwo mazowieckie, otrzymaliśmy pierwsze sygnały z Sochaczewa, gdzie jeden z mieszkańców nie może poradzić sobie z setkami biedronek zalegającymi w szczelinach okien i na parapetach.
Pamiętajmy, że zabiegi dezynsekcji także dotyczą tego typu inwazji. Biedronki azjatyckie mogą przynieść niebezpieczeństwo poprzez reakcję alergiczną, więc jak najbardziej można je zaliczyć do szkodników i należy je zwalczać dostępnymi metodami jak zamgławianie czy oprysk.