Wielu właścicieli domów jednorodzinnych boryka się z problemem kuny, która zamieszkała na strychu. Zwierzęta te niszczą instalacje, powodują nieprzyjemny zapach, a nocą hałasują, walcząc o terytorium. Poddasza starych domów są dla nich niezwykle atrakcyjne: jest sucho, ciepło, a materiał ociepleniowy (np. wełna mineralna) łatwo buduje ich gniazda.
Jak w subtelny sposób pozbyć się tych drapieżników? Pamiętaj, że kuny są pod ochroną.
Dach hermetyczny
Zawsze najlepiej jest zapobiegać problemom. Jeśli chodzi o kuny, w ich przypadku najlepszym działaniem zapobiegawczym jest uszczelnienie dachu. Wszystkie okna i otwory na poddaszu powinny być osłonięte dość gęstą siatką, przez którą żaden drapieżnik nie może się prześlizgnąć. Warto też utrudnić kunom dostanie się na strych owijając rynny np. drutem kolczastym. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć wybór materiału do izolacji dachu. Styropian i wełna mineralna dla kuny nie stanowią dużej przeszkody – z łatwością mogą tworzyć ciągi komunikacyjne. Dobrym wyborem będzie płyta izolacyjna PIR, która jest odporna na kuny, ale także myszy, szczury, mchy i porosty.
Przegoń niechcianego gościa
Ale co zrobić, gdy na naszym strychu już mieszkała kuna? Mamy kilka opcji. Jednym z nich jest zakup specjalnego odstraszacza dźwięku, który emituje nieprzyjemne sygnały, słyszane tylko przez kuny. Możemy też kupić środek odstraszający zapachy, który jednak może być wrażliwy na psy i koty domowe. Inną skuteczną metodą jest zastawienie żywej pułapki na kuny. Zwierzę do niego wchodzi, po czym drzwi zatrzaskują się, a kuna nie może go opuścić. Jednak nie jest ranny. Najlepiej zwabić zwierzę smakołykiem: jajkiem lub kanapką z miodem Po złapaniu drapieżnika pułapkę należy zabrać gdzieś daleko od budynków mieszkalnych i tam wypuścić.
Jeśli masz problem z kuną w swoim domu, już dziś zadzwoń po DDD Sochaczew. Bezpiecznie i skutecznie pozbędziemy się jej i damy jej drugie życie (z dala od Twojego poddasza).