730 061 061

Już są! Kleszcze atakują, zabezpiecz się przed nimi

Prognozy pogody są dla nas coraz łaskawsze. Po przymrozkach mają nadejść naprawdę ciepłe dni. 10 stopni, które w słońcu mogą wynieść jeszcze kilka kresek wyżej, z pewnością ucieszą wielbicieli wiosny. Niestety, wśród nic są także kleszcze, które tylko czekają by ruszyć na polowanie.

Oczywiście w Polsce możemy spotkać wiele rodzajów kleszcza, nawet do 20, jednak tym, na którego wpadamy najczęściej (albo bardziej one wpadają na nas) to kleszcze pospolite. Jak pokazują badania, temperatura 7-9 stopni w suchy dzień już może skłonić je do ataku. W tym roku mieliśmy już kilka takich dni i niestety weterynarze już alarmowali, że kleszcze wyruszyły na polowanie, co sugerowała liczba zaatakowanych czworonożnych pacjentów.

Niestety kleszcze będą jeszcze bardziej aktywne. Wraz ze wzrostem temperatury atakowane będą zarówno zwierzęta jak i ludzie. Po okresie zimowania będą spragnione pożywienia.

Pamiętajmy, że kleszcze są groźne i dla zwierząt i dla ludzi. U zwierząt czasami mogą okazać się nawet śmiertelne, w przypadku przeniesienia jednej z chorób. Wśród ludzi najpopularniejszą chorobą odkleszczową jest borelioza, z której walka może okazać się prawdziwą zmorą.

Warto więc przed wyjściem do lasu czy parku zabezpieczyć się odpowiednio, dla naszych czworonożnych przyjaciół warto zastosować obroże z replementami i inne odstraszające metody. My sami powinniśmy również użyć maści, a po powrocie do domu dokładnie obserwować się i w razie konieczności natychmiast skorzystać z wizyty lekarskiej.

Co jednak, kiedy posiadamy własny ogród czy działkę, gdzie posiadamy wiele roślinności, która sprzyja obecności kleszczy? Skorzystaj z profesjonalnych usług odkleszczania firmy DDD Sochaczew! Stosujemy tylko sprawdzone i skuteczne środki, a także doradzamy co zrobić, by zapobiec inwazji kleszczy w przyszłości.

Ta strona używa plików Cookies. Przeczytaj więcej w Polityce prywatności. ROZUMIEM