730 061 061

Jak uniknąć przyniesienia karaluchów do nowego domu?

Karaluchy są nie tylko niepokojące — są niehigieniczne. Te powszechne szkodniki domowe często żyją w kanałach ściekowych, drenażach i śmieciach lub w ich pobliżu, wchodząc w kontakt z różnymi zarazkami i wiadomo, że przenoszą patogeny, które mogą powodować choroby. Nie trzeba dodawać, że są nieproszonymi gośćmi w każdym domu.

Karaluchy mają smukłe, płaskie ciała, które pozwalają im łatwo się ukryć. Potrafią też szybko biegać, a ponieważ zwykle są aktywne w nocy, często unikają wykrycia. Jeśli przygotowujesz się do przeprowadzki, musisz zachować szczególną ostrożność, aby nie przyprowadzić do nowego domu żadnych niechcianych gości. Możesz o tym nie myśleć, ale jeśli masz karaluchy w swoim starym domu, możesz niechcący przenieść je do nowego miejsca.

​Ważne jest, abyś miał plan , który powstrzyma karaluchy przed poruszaniem się razem z tobą. Oto kilka wskazówek, jak nie zabierać ze sobą karaluchów podczas ruchu.

Podejmij środki zapobiegawcze

Możesz się zastanawiać: „Czy karaluchy mogą być przenoszone z jednego domu do drugiego?” Tak, mogą. Zanim zaczniesz pakować swoje rzeczy, sprawdź, czy w domu znajdują się punkty wejścia dla karaluchów.

Wypatruj pęknięć i szczelin w pobliżu drzwi i okien, które mogą przepuszczać owady do domu. Użyj uszczelniacza lub innego uszczelniacza, aby zamknąć te luki i zapobiec przedostawaniu się nowych karaluchów do twojego domu.

Bądź świadomy obecności karaluchów

Powinieneś także pamiętać o niektórych z najczęstszych kryjówek karaluchów w domu, które mogą się różnić w zależności od rodzaju karalucha. Podczas pakowania dokładnie sprawdzaj te obszary pod kątem oznak inwazji, w tym skrzynek jaj lub odchodów .

Miejsca, w których można spotkać karaluchy, to sprzęt AGD, szafki, elektronika, meble oraz zakamarki. Niektóre gatunki można znaleźć nawet na ramkach do zdjęć i innych dekoracjach ściennych.

Elektronika jest szczególnie atrakcyjna dla karaluchów, ponieważ wytwarza ciepło i, w przypadku klawiatury laptopa lub komputera, może łapać okruchy jedzenia. Wytrząśnij te przedmioty i pakując elektronikę, umieść je pojedynczo w zapieczętowanych plastikowych torbach, aby zapobiec zarażeniu innych rzeczy przez karaluchy.

Użyj odpowiednich materiałów do pakowania

Karaluchy lubią chować się w kartonowych pudłach, ponieważ klej używany do sklejania boków jest zrobiony ze skrobi. Z łatwością manewrują swoim ciałem między pofałdowaniem a szczelinami wewnątrz kartonu. Jeśli to możliwe, użyj innego rodzaju pojemnika, takiego jak plastikowa wanna, aby spakować swoje rzeczy. Te pojemniki są wyposażone w pokrywki, które pozwalają na ich bezpieczne zamknięcie i nie zapewniają obszarów, w których mogą się ukryć karaluchy.

Jest to ważne, aby karaluchy nie poruszały się razem z tobą. Jeśli musisz użyć — lub ponownie użyć — kartonowych pudełek, potrząśnij nimi i obejrzyj je przed włożeniem przedmiotów do środka, zwłaszcza jeśli otrzymałeś pudełka z zewnętrznego źródła, takiego jak sklep spożywczy lub monopolowy, lub od członka rodziny lub przyjaciela .

Wypierz ubrania i pościel

Czy karaluchy mogą podróżować na ubraniach? Chociaż nie jest tak często, że karaluchy można znaleźć w ubraniach i pościeli, lepiej być ostrożnym niż żałować. Przed przeprowadzką umyj te przedmioty w ciepłej wodzie, aby usunąć wszelkie owady lub jaja, które mogą być obecne. Pamiętaj jednak, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Podobnie jak inne twoje rzeczy, twoje czyste ubrania powinny być zapakowane w szczelne plastikowe pojemniki. Możesz nawet rozważyć umieszczenie ich w zamkniętych próżniowo plastikowych torbach. Jeśli przenosisz meble lub inne przedmioty tapicerowane/tkaninowe, takie jak zasłony, możesz je również odkurzyć.

Sprawdź swój materac

Ponownie, rzadko zdarza się, aby karaluchy znajdowały się na materacach, ale nierzadko chowają się w ramie łóżka i meblach nocnych. Kiedy zdejmiesz materac i zdemontujesz łóżko, aby się przenieść, sprawdź, czy nie ma śladów karaluchów i usuń lub zdezynfekuj przedmioty, jeśli to konieczne.

Wyczyść przedmioty kuchenne

Kuchnie są jednym z najczęstszych miejsc, w których można znaleźć karaluchy w domu. Dla tych owadów to raj. Ma wilgoć, ciemne szafki i obfite źródła pożywienia w postaci okruchów, a nawet śmieci.

Po spakowaniu wyjmij garnki i patelnie i wszystko dokładnie umyj. Pamiętaj, że urządzenia kuchenne, takie jak tostery, kuchenki mikrofalowe, tostery, a nawet ekspresy do kawy, również mogą przyciągać karaluchy. Rozważ użycie przezroczystych plastikowych toreb na swoje małe urządzenia. Dzięki temu możesz zobaczyć aktywność karaluchów przed rozpakowaniem tych przedmiotów w nowym miejscu.

Sprawdź jedzenie i rzeczy swojego zwierzaka

Karaluchy muszą jeść, a otwarte torby z karmą dla psów i kotów zapewniają im źródło pożywienia. Po otwarciu torebki dobrze jest wsypać karmę dla kota i psa do szczelnego plastikowego pojemnika, aby uniknąć zanieczyszczenia karmy przez owady. Jeśli masz otwarte torby z jedzeniem, przed przeprowadzką wyrzuć je lub powoli wlej jedzenie do pojemnika, uważając na karaluchy. Dodatkowo zwróć szczególną uwagę na stacje żywienia, które masz dla swoich zwierząt. Sprawdź w środku i pod nimi, aby upewnić się, że nie masz pasażerów na gapę.

Kiedy pakujesz koce i pościel swojego zwierzaka, wytrząsaj każdy kawałek i szukaj oznak plagi karaluchów. Jeśli nie masz pewności co do konkretnego koca lub zabawki, możesz rozważyć podrzucenie go, aby było bezpiecznie.

Sprawdź rośliny, doniczki i artykuły ogrodnicze

Rośliny wewnętrzne i zewnętrzne należy dokładnie sprawdzić pod kątem obecności płoci. Garnki i artykuły ogrodnicze w garażu lub na zewnątrz mogą stanowić bezpieczną przystań dla karaluchów i innych owadów. Gleba roślin zapewnia wilgotne, ciemne środowisko do ukrycia się owadów. Dobrym pomysłem jest dokładne sprawdzenie każdej doniczki lub pojemnika na rośliny i wyczyszczenie go przed zapakowaniem do przeprowadzki.

Sprawdź elektronikę i sprzęt AGD

Od sprzętu stereo po konsolę do gier, elektronika i inne urządzenia zapewniają zamknięte, ciepłe środowisko dla karaluchów do stworzenia gniazda. Poświęć trochę czasu, aby delikatnie otworzyć jak najwięcej każdego urządzenia elektronicznego i sprawdź, czy nie ma śladów karaluchów.

W niektórych przypadkach możesz zdjąć zewnętrzną obudowę, aby sprawdzić wnętrze pod kątem martwych karaluchów i innych oznak inwazji. Jeśli są duże otwory, możesz delikatnie potrząsnąć urządzeniem, aby go nie uszkodzić, ale usunąć wszelkie stworzenia, które zadomowiły się.

Podobnie, jeśli przenosisz jakiekolwiek urządzenia do następnego miejsca zamieszkania – takie jak sprzęt kuchenny lub pralka – otwórz każdy z nich i dokładnie sprawdź, czy nie ma śladów karaluchów, a następnie wyczyść je przed zabraniem ich ze sobą.

Zanim rozpakujesz się w nowym miejscu

Podjąłeś wszystkie niezbędne kroki, aby karaluchy nie poruszały się z tobą, ale twoje rzeczy mogły po drodze zabrać kilku sześcionożnych autostopowiczów.

Będąc w poruszającej się ciężarówce lub w magazynie, twoje pudła mogły nabawić się karaluchów. Ostrożnie rozpakuj swoje pudła i sprawdź swoją nową przestrzeń. Zajrzyj do szafek, szaf i innych małych miejsc. Dobrym pomysłem jest zidentyfikowanie wszelkich pęknięć lub szczelin w pobliżu ścian i drzwi i wypełnienie ich masą uszczelniającą przed rozpakowaniem.

Ta strona używa plików Cookies. Przeczytaj więcej w Polityce prywatności. ROZUMIEM