730 061 061

Jak sprawdzić czy mam karaluchy w domu?

Często łatwiej jest dostrzec oznaki problemu występowania karaluchów, niż samego szkodnika pałęsającego się po naszym domu.

Karaluchy przyciągają wszystkie rodzaje żywności dostępnej w twoim domu. Zjedzą wszystko, od żywności, papieru i opakowań po tworzywa sztuczne i tkaniny. Jeśli podejrzewasz problem w domu lub firmie, istnieje kilka prostych sposobów, aby stwierdzić, czy masz karaluchy.

Znaki karaluchów

Im szybciej zauważysz te oznaki karaluchów, tym szybciej będziemy w stanie dostarczyć Ci rozwiązania w zakresie zwalczania karaluchów, dzięki czemu będziesz mógł wrócić do życia bez szkodników. Zwróć uwagę na następujące oznaki plagi karaluchów:

 • Odchody karaluchów — karaluchy pozostawiają po sobie pył czarnych odchodów o szerokości mniejszej niż 1 mm i różnej długości.
 • Rozmazane ślady — sprawdź ślady na powierzchniach poziomych i na połączeniach ściana-podłoga, gdzie aktywne są karaluchy. Jeśli woda jest obfita, karaluchy wytwarzają brązowe i nieregularne ślady rozmazów.
 • Kapsułki jaj – karaluchy składają jaja w kapsułce zawierającej wiele jaj. Kapsułka jest unikalna dla każdego gatunku karalucha.
 • Zrzuconą skórę – szukaj tego dowodu w miejscach, które podejrzewasz o schronienie. Karaluchy zrzucają skórki nimf 5-8 razy w miarę dojrzewania do dorosłości.
 • Uszkodzenia — szukaj nietypowych śladów uszkodzeń, nie tylko na opakowaniach żywności. Karaluchy zaatakują towary organiczne, w tym skórę i książki.
 • Niezwykły zapach – Inwazja karaluchów powoduje utrzymujący się i nieprzyjemny zapach stęchlizny, który kaleczy przedmioty, z którymi się stykają.

Odchody karalucha

Karaluchy pozostawiają ciemne odchody, które wyglądają bardzo podobnie do mielonej kawy lub czarnego pieprzu. Odchody mają mniej niż 1 mm szerokości i różnią się długością. Jeśli znajdziesz coś, co podejrzewasz o odchody karaluchów, zachowaj ostrożność podczas ich czyszczenia. Karaluchy jedzą prawie wszystko, a patogeny z ich poprzednich posiłków żyją w ich układzie pokarmowym. Bakterie łatwo rozprzestrzeniają się przez ich odchody.

Ślady rozmazu

Na obszarach o dużej wilgotności karaluchy tworzą ciemne, nieregularne ślady rozmazów , gdy pełzają po ścianach, a nawet gdy odpoczywają. Możesz zobaczyć te ślady na powierzchniach poziomych i na połączeniach ściana-podłoga, gdzie karaluchy są najbardziej aktywne.

Jaja karaluchów

Karaluchy składają kapsułki lub ootekę, pełne wielu jaj. Ooteka jest nieco inna dla każdego gatunku karalucha. 

Większość gatunków karaluchów natychmiast upuszcza ootekę, ale karaluch prusak nosi ją, aż do wyklucia. Kiedy się wykluwa, uwalnia około 30 maleńkich nimf.

Zrzucić skórę

W miarę wzrostu i przechodzenia przez różne etapy cyklu życia do dorosłości, karaluchy zrzucają skórę 5-8 razy. Jeśli obecne są karaluchy, prawdopodobnie zobaczysz te zrzucane skórki o różnych rozmiarach w domu lub firmie.

Uszkodzenie mienia

Jak już wspomniano, karaluchy zjedzą prawie wszystko. Często pozostawiają ślady żucia i inne ślady uszkodzeń na przedmiotach innych niż tylko opakowania żywności. Karaluchy przeżerają nawet materiały, takie jak skóra i strony książek.

Niezwykły zapach

Karaluchy zostawiają kał wszędzie tam, gdzie mieszkają i śpią. Te odchody wytwarzają feromon, który przyciąga inne karaluchy do tego obszaru. Dla ludzi feromon przedstawia się jako długotrwały i nieprzyjemny zapach stęchlizny. W miarę wzrostu plagi karaluchów zapach staje się coraz bardziej intensywny, plami coraz więcej przedmiotów i powierzchni.

Gdzie mieszkają karaluchy?

Identyfikacja miejsca inwazji karaluchów może w dużej mierze zależeć od gatunku karalucha, który zaatakował twoją posiadłość. Niektórzy wolą ciepłe i wilgotne obszary, podczas gdy inne gatunki tolerują chłodniejsze warunki.

 • Łazienki
  Przeguby tylnej szafki : karaluchy uwielbiają przekąsić resztki mydła, papier toaletowy i chusteczki
  Instalacja wodno-kanalizacyjna za zlewami, wannami, prysznicami i toaletami: karaluchy wolą osłonięte ciemne przestrzenie z dostępem do wody
 • Kuchnie
  Szafy i szafki: ciemność wciąga karaluchy, zwłaszcza gdy w szafce są rury
  Urządzenia: urządzenia zapewniają ciepło (od silnika) i ukryte szczeliny do ukrycia karaluchów
 • Pralnie
  Silnik pralki/suszarki: ciepło odprowadzane przez silnik przyciąga karaluchy
  Szafki : zwróć szczególną uwagę na szafki, które mogą zawierać jakiekolwiek źródła wilgoci
 • Piwnice
  Podstawy i połączenia narożne ścian: te obszary często mają małe otwory, przez które mogą przedostać się karaluchy
  Pęknięcia lub luki w listwach przypodłogowych: karaluchy chowają się w tych małych obszarach
  Przechowywany papier lub tektura: karaluchy zjedzą i chowają się w tych materiałach
 • Odpływy
  Uszkodzone pokrywy odpływów: karaluchy mogą zmieścić się w niewiarygodnie małych przestrzeniach, więc nawet nieznaczna usterka może stać się dużym problemem
  Kanały rurowe: mogą łatwo pęknąć, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na wejście karaluchów
Ta strona używa plików Cookies. Przeczytaj więcej w Polityce prywatności. ROZUMIEM