730 061 061

Ozonowanie w Skierniewicach

Jak działają generatory ozonu?

Generatory ozonu to jeden z najczęstszych sposobów szybkiego usuwania zanieczyszczeń i zapachów unoszących się w powietrzu z domów, biur, a nawet samochodów.

Chociaż te urządzenia mogą „szokować” powietrzem i dostarczać szybkie rezultaty, mogą być również niebezpieczne dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla naszych płuc. Dlatego warto używanie generatorów pozostawić specjalistom.

Ten sam proces molekularny, który sprawia, że ​​generatory ozonu są tak skuteczne, czyni je również niebezpiecznymi. Jeśli rozważasz zastosowanie ozonowego oczyszczania powietrza w celu usunięcia silnego zapachu lub wyeliminowania pleśni, zadzwoń do specjalistów.

Najpierw jednak musisz zrozumieć, czym jest ozon i dlaczego jest tak skuteczny, a jednocześnie tak szkodliwy.

Co to jest ozon?

Wiemy, że nie wszedłeś tu na wykład z chemii, ale jeśli chcesz zrozumieć ozon, będziesz musiał ze mną wytrzymać, podczas gdy wejdziemy w szczegóły. Nie martw się, to naprawdę nie jest takie skomplikowane, nie będziemy też sprawdzać Twojej wiedzy 🙂

Ozon składa się z cząsteczek tlenu. Rodzaj tlenu, który najbardziej znamy, jakim oddychamy każdego dnia, to w rzeczywistości tlen dwutlenowy, czyli „02”, który składa się z dwóch cząsteczek tlenu. (Technicznie rzecz biorąc, tak naprawdę nie oddychamy pojedynczymi cząsteczkami tlenu, oddychamy tlenem.)

Ozon to po prostu trzy cząsteczki tlenu, czyli „O3”. W świecie nauki ozon określa się mianem „trioksygenu”. Ta trzecia cząsteczka tlenu jest niestabilna i dzieli luźne połączenie tylko z pozostałymi dwiema cząsteczkami.

Dlatego łatwo przyczepia się do zanieczyszczeń, zwłaszcza zanieczyszczeń o silnym zapachu, takich jak dym. Może również przyczepiać się do wirusów, bakterii, zarodników pleśni i materii organicznej. Po związaniu się z zanieczyszczeniami substancja ulega zniszczeniu. Zdolność do przyłączania się do innych cząsteczek, takich jak dym i zapach, daje ozonowi zdolność szybkiego czyszczenia i dezodoryzacji pomieszczeń.

Co to jest generator ozonu?

Jednym z najczęstszych sposobów „oczyszczania” powietrza i usuwania silnych zapachów jest zastosowanie generatora ozonu, znanego również jako ozonator. Maszyny te są przeznaczone do wytwarzania ozonu w prostym procesie, który występuje naturalnie w atmosferze. Jednak, jak wiele rzeczy, to, że jest „naturalny”, nie oznacza, że ​​jest zdrowy.

Ponieważ ozon jest wysoce reaktywny, prawie niemożliwe jest, przynajmniej przy dzisiejszej technologii i wiedzy, przechowywanie go przez dłuższy czas. Dlatego musi być generowany na miejscu za pomocą zaawansowanych technologicznie maszyn.

Ozonatory zasadniczo pobierają tlen z powietrza (O2) i dają mu silny ładunek elektryczny. Ten ładunek elektryczny umożliwia cząsteczkom tlenu przegrupowanie się i utworzenie O3, naszego słynnego ozonu. (Czy wiesz, że z powodu ładunków elektrycznych ozon w warstwie przyziemnej jest często obecny na wyższych poziomach po burzy z piorunami?)

Teraz ozon jest uwalniany z maszyny do powietrza. Kiedy uderza w cząsteczki, takie jak pleśń lub dym, trzecia cząsteczka tlenu przyłącza się do cząsteczek zanieczyszczenia i zasadniczo je eliminuje.

O3 przyczepia się do bakterii, grzybów, zarazków, zapachów i innych zanieczyszczeń, a na poziomie molekularnym niszczy ścianę komórkową. Proces ten eliminuje zanieczyszczenia, jednocześnie zamieniając ozon z powrotem w tlen.

Dzięki temu procesowi generatory ozonu mogą być niezwykle przydatne do czyszczenia ostrych zapachów, usuwania zapachu dymu i eliminowania pleśni. Są używane w szpitalach, hotelach, a nawet domach, ale jak się dowiemy, mogą być niebezpieczne i muszą być używane tylko przez przeszkolonych, wykwalifikowanych specjalistów.

Historia używania generatorów ozonu

Przed 2005 rokiem „jonizujące” oczyszczacze powietrza, które zasadniczo były generatorami ozonu, były używane w domach do oczyszczania powietrza i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Przez chwilę wydawało się to całkowicie akceptowalną praktyką, ale wiosną 2005 roku Consumer Reports opublikowało badanie, które zasadniczo potępiło stosowanie jonizujących oczyszczaczy powietrza do codziennego użytku w budynkach mieszkalnych.

Ich badanie wykazało, że pięć popularnych modeli nie tylko „słabo oczyszczało powietrze”, ale kilka z nich narażało użytkowników na „potencjalnie szkodliwe poziomy ozonu”. Raport ten zwrócił uwagę opinii publicznej na poważny problem związany z tego rodzaju czyszczeniem powietrza i spowodował, że odradza się używanie generatorów ozonu przez osoby nieprzeszkolone i niedoświadczone.

Od tego czasu przykłada się większą wagę do testowania urządzeń ozonujących przed ich wpuszczeniem na rynek.

Dlaczego ozon jest niebezpieczny?

Dlaczego więc ozon jest tak niebezpieczny?

Dlaczego substancja chemiczna występująca naturalnie w atmosferze i produkowana jeszcze bardziej podczas burz z piorunami jest problemem dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia?

Występuje naturalnie, więc to nie może być aż tak duży problem, prawda?

Cóż, radon występuje naturalnie, podobnie jak światło UV , a także powodzie, zamiecie śnieżne i huragany. A jak wszyscy wiemy, to wszystko może być niebezpieczne!

Ozon jest wysoce reaktywną substancją chemiczną. Ze względu na swoją zdolność do reagowania z cząsteczkami powietrza ma niesamowitą zdolność usuwania silnych zapachów i zanieczyszczeń.

Ale ozon nie traci w magiczny sposób swoich reaktywnych zdolności podczas wdychania. Wręcz przeciwnie, kiedy ozon jest wdychany przez ludzi, pozostaje tak samo reaktywny. Ta reaktywna natura sprawia, że ​​ozon jest niebezpieczny dla ludzi i innych form życia.

Wdychany ozon może wywołać reakcję w płucach. Nawet przy niskich poziomach może to powodować wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza z płucami. Mogą rozpalać i uszkadzać drogi oddechowe oraz zwiększać podatność płuc na infekcje.

Po pierwsze, ozon może być przyczyną bólu w klatce piersiowej i kaszlu. Może powodować duszność i podrażnienie tchawicy. Te problemy mogą dotyczyć każdego, kto wdycha zanieczyszczenia ozonem, ale są szczególnie silne dla osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma i alergie.

Ozon utrudnia głębokie oddychanie, powodując problemy z uzyskaniem wystarczającej ilości czystego tlenu do normalnej aktywności i codziennego funkcjonowania.

Ozon może również powodować problemy z gardłem. Może to mieć postać kaszlu od łagodnego do ciężkiego i, w zależności od poziomu narażenia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, może zakłócić normalne codzienne funkcje.

Jedną z niefortunnych natury narażenia na działanie ozonu jest to, że ćwiczenia fizyczne mogą być dla ciebie szkodliwe. W normalnych warunkach, kiedy ćwiczysz, pobierasz dużo zdrowego tlenu dla swojego ciała, pomagając ci kontynuować trening, uzyskać formę i prowadzić zdrowy tryb życia.

Jednak gdy stężenie ozonu jest wysokie, wysiłek fizyczny oznacza więcej ozonu w płucach. W takim przypadku ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć ogólną ekspozycję na ozon.

Niemniej, stosowaniu ozonu jest w pełni legalne i może być zbawieniem dla Twojego domu czy samochodu, jednak wyłącznie w przypadku, kiedy stosowany jest z wszelkimi procedurami bezpieczeństwa i przez wykwalifikowane osoby.

Typowe zastosowania generatorów ozonu

Wiemy, że generatory ozonu mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlaczego więc nadal ich używamy?

Ponieważ pomimo zagrożeń mają silną zdolność do czyszczenia, odkażania i usuwania nieprzyjemnych zapachów. W przeciwieństwie do oczyszczacza powietrza , nie można używać oczyszczacza ozonowego w sposób ciągły, ale to nie znaczy, że nigdy nie należy ich używać. Oznacza to po prostu, że należy ich używać ostrożnie. 

Kilka zastosowań generatorów ozonu obejmuje:

  • Zabijanie pleśni i pleśni: stosowanie oczyszczania powietrza ozonem w celu „wyburzenia” lub „wstrząsu” pleśni i pleśni jest powszechną praktyką handlową. Zarodniki pleśni w powietrzu mogą być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza płuc i układu oddechowego. Pleśń i pleśń mogą wywoływać astmę i alergie, więc ich usunięcie jest zawsze najwyższym priorytetem. Jednak usuwanie pleśni często wymaga usunięcia i rozbiórki materiałów budowlanych, w tym ram drewnianych, blachodachówki, dywanów i paneli sufitowych. Dzięki generatorom ozonu pleśń może być usunięta w stosunkowo szybki i niedrogi sposób.
  • Usuwanie bakterii, zarazków i wirusów : Substancje chorobotwórcze, takie jak bakterie, zarazki i wirusy, często ukrywają się na widoku. Miejsca takie jak zlew kuchenny, podłoga w łazience, pilot do telewizora, a nawet solniczka i pieprzniczka mogą zawierać bakterie i zarazki, zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania w domu. Jednak generatory ozonu mają udowodnioną zdolność do usuwania wielu substancji chorobotwórczych poprzez atakowanie zanieczyszczeń na poziomie molekularnym.
  • Usuwanie zapachów: Jednym z najczęstszych zastosowań generatorów ozonu jest usuwanie zapachów. W ten sam sposób, w jaki atakuje komórki pleśni lub bakterii, ozon atakuje również fizyczne komórki unoszące się w powietrzu, które wytwarzają zapach. Może to być przydatne do wielu różnych celów, w tym do pokoi hotelowych, w których utrzymuje się zapach dymu tytoniowego. Innym potencjalnym zastosowaniem są właściciele mieszkań, którzy muszą usunąć zapach zwierząt domowych ze swoich nieruchomości, lub przeciętni właściciele domów, którzy po prostu chcą usunąć nieprzyjemny zapach ze swojego domu. Używanie ozonu to często ostatnia deska ratunku w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu. Gdy inne techniki, takie jak roztwory czyszczące i zapachowe odświeżacze powietrza, zawiodą, stężenie ozonu można wykorzystać do „szoku” pomieszczenia.
  • Istnieją inne zastosowania, ale są to główne powody, dla których ludzie decydują się na uwalnianie ozonu do swoich domów, firm i nieruchomości.

Jak prawidłowo używać generatora ozonu?

Jeśli zdecydujesz się użyć generatora ozonu do usuwania pleśni, bakterii lub zapachu, jak to zrobić?

Jak już ustaliliśmy, używając ozonu, uwalniasz do swojego domu niebezpieczne zanieczyszczenie, więc musisz upewnić się, że wszystko jest zrobione dobrze.

W prawie wszystkich przypadkach najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się sprzątaniem i usuwaniem zapachów, która w ramach swojej działalności oferuje generatory ozonu. Ci doświadczeni specjaliści są odpowiednio przeszkoleni, dzięki czemu posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające na przeprowadzenie procesu ozonowania w bezpieczny i wydajny sposób.

Po pierwsze, jeśli używasz ozonu do usuwania nieprzyjemnego zapachu, zacznij od usunięcia źródła zapachu i czyszczenia tak dokładnie, jak to możliwe. Powinno to obejmować stosowanie bezpiecznych środków czyszczących w płynie, odkurzanie dywanów, wycieranie powierzchni i odkurzanie.

Wszystkie te środki pomogą skuteczniej usuwać nieprzyjemne zapachy i szczerze mówiąc, możesz odkryć, że po dobrym, twardym czyszczeniu, ozonowanie nie jest już potrzebne.

Zazwyczaj preferuje się wypożyczenie generatora ozonu, ale można go kupić do użytku osobistego, jednak nigdy nie chcesz przebywać w pomieszczeniu, gdy pracuje.

Jeśli jesteś właścicielem hotelu, wielu nieruchomości do wynajęcia lub firmy, która ma silne zapachy (np. restauracja lub usługi związane ze zwierzętami), zakup generatora ozonu może być dobrym wyborem. Jednakże, jeśli jesteś właścicielem domu, prawdopodobnie rozsądnie jest po prostu wynająć, ponieważ nie będziesz go regularnie potrzebować i zdecydowanie chciałbyś używać jak najmniej.

Każdy generator ozonu będzie inny, więc jeśli sam go używasz, pamiętaj o przestrzeganiu w każdym szczególe instrukcji dla tego urządzenia. Upewnij się, że okna w domu są zamknięte i uruchom generator ozonu, postępując zgodnie z instrukcjami.

Będziesz wtedy musiał opuścić obszar i pozwolić ozonowi wykonać swoją pracę. Wiele jednostek działa na zegarze, więc wyłączą się po określonym czasie. Po upływie tego okresu pozwól ozonowi całkowicie rozproszyć się przed wejściem do domu lub pokoju. Może to zająć kilka godzin, więc bądź cierpliwy i daj sobie dużo czasu. To jak traktowanie domu pod kątem szkodników za pomocą chemikaliów. Unikać kontaktu.

Oto kilka wskazówek, dzięki którym proces czyszczenia będzie bardziej efektywny:

  • Użyj wentylatora na niskim poziomie lub utrzymuj włączony wentylator klimatyzacji, aby umożliwić lepszą cyrkulację ozonu.
  • Uruchamianie klimatyzacji może również pomóc w oczyszczeniu kanałów z pleśni i pleśni.
  • Zamiast robić 12-godzinny maraton usuwania ozonu, spróbuj zrobić kilka krótkich okresów, aby stopniowo niwelować zapach lub pleśń.
  • Upewnij się, że WSZYSCY są usuwani z domu podczas leczenia, w tym zwierzęta domowe.

Dzięki tym wskazówkom możesz bezpieczniej używać generatora ozonu w swoim domu. Istnieją jednak bezpieczniejsze, bardziej niezawodne opcje, które oczyszczają powietrze bez dodatkowego zagrożenia dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ta strona używa plików Cookies. Przeczytaj więcej w Polityce prywatności. ROZUMIEM