730 061 061

Szczur nawet na 10 piętrze

Jak bronić się przed szczurami? Mogą wejść nawet na 10. piętro!

Niestety, wraz z rozwojem miast i aglomeracji w Polsce wzrasta ilość szczurów. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest stały dostęp do pożywienia. Coraz więcej osób i miast, decyduje się na kompleksową deratyzację. Mało kto, zdaje sobie sprawę, że szczury przez kanalizację mogą dotrzeć nawet na 10. piętro budynku!

Głównym miejscem przebywania szczurów są przede wszystkim stare instalacje kanalizacyjne np. w kamienicach. Niestety, jeśli gryzoni jest coraz więcej, jest większa presja, by zdobywać nowe przestrzenie i mogą one wychodzić w mieszkaniach, np. przez przegryzienie rury kanalizacyjnej lub co gorsza bezpośrednio z WC!

Skrajne ale wcale nie niemożliwe przypadki to wyjście szczura z toalety na 10. piętrze – czasami w momencie z niej korzystania. Nie trzeba więc przekonywać, że deratyzacja ma sens i coraz częściej powinna być stosowana kompleksowo w budynkach mieszkalnych.

Jak się okazuje, sytuacja taka może się zdarzyć jeśli szczury będą miały komfortowe warunki tj. instalacja kanalizacyjna jest przestarzała złożona z żeliwa. Z czasem żeliwo zarasta, tworzy się swego rodzaju drabinka, po której gryzonie swobodnie mogą poruszać się w pionie. Tak więc oprócz kompleksowej deratyzacji, działaniem naprawczym w celu uniknięcia inwazji szczurów w przyszłości powinna być wymiana pionów kanalizacyjnych na plastikowe.

Deratyzacja zgodna z prawem

Deratyzacja, która polegała na wyłożeniu trutki na plastikowe tace, znana jeszcze całkiem niedawno z naszych piwnic, jest w tym momencie nielegalna. Prawo mówi, że przy deratyzacji powinny być zastosowane urządzenia zabezpieczone przed manipulowaniem, przytwierdzone do podłoża. Najczęściej stosowane są stacje deratyzacyjne, które mogą służyć przez lata. O ile nikt ich nie zniszczy. Przypomnijmy, że szczur może osiągnąć maksymalną długość 30 cm.

Szczury – realne niebezpieczeństwo

Szczury stanowią realne niebezpieczeństwo dla ludzi i innych zwierząt. Stwarzają zagrożenie mikrobiologiczne – mogą np. zanieczyszczać żywność, przenoszą też groźne choroby. Czerwona, salmonelloza czy włośnica to najpopularniejsze z nich. W sytuacji niebezpieczeństwa mogą zaatakować i ugryźć. Wysokie skoki i możliwość szybkiego ugryzienia jest naprawdę niebezpieczna. Jeśli doznamy ugryzienia, niezwłocznie udajmy się do szpitala – tam otrzymamy zastrzyki oraz ewentualne skierowanie na dalsze badania.

Ta strona używa plików Cookies. Przeczytaj więcej w Polityce prywatności. ROZUMIEM