730 061 061

Jak rozpoznać i pozbyć się chrząszczy dywanowych

Chrząszcze dywanowe – co to za szkodniki?

Martwisz się o chrząszcze dywanowe w swoim domu? DDD Sochaczew , lokalna firma zajmująca się zwalczaniem szkodników w Sochaczewie i okolicach, odpowie na często zadawane pytania dotyczące tych intruzów.

Czym są małe czarne robaki w moim domu?

Jeśli odkryłeś małe czarne robale pełzające po twoim domu i nie gryzą, a ich muszle są twarde i błyszczące, to prawdopodobnie są to chrząszcze dywanowe. Ci niemile widziani goście mają okrągłe ciała o długości kilku mm.

Podczas gdy większość wydaje się czarna, niektóre są nakrapiane, z brązowymi, czerwonawo-pomarańczowymi, żółtymi i czarnymi plamami na jaśniejszym tle. Są też pokryte drobnymi włoskami, ale gołym okiem tego nie widać. Ich larwy przypominają małe, owłosione gąsienice.

Czy powinienem się martwić o chrząszcze dywanowe?

Dorosłe chrząszcze dywanowe nie gryzą ludzi. Żywią się pyłkiem lub nektarem, ale czasami mogą atakować twoje ulubione potrawy – płatki zbożowe, mąkę i ryż. Ogólnie rzecz biorąc, dorosłe chrząszcze dywanowe nie powodują szkód w twoim domu. Ale to nie znaczy, że są niewinnymi robakami. Jeśli odkryjesz inwazję, masz rację, że się martwisz.

Ich larwa jest najbardziej destrukcyjna i nie jedzą tego, czym żywią się dorośli. Mają ogromny apetyt i ucztują na zrogowaciałej żywności, która jest białkiem zwierzęcym występującym w wielu artykułach gospodarstwa domowego.

Te szkodniki będą gryźć dywaniki, zasłony, tapicerkę, ubrania i książki. Wszystko, co jest wykonane z piór, włosów, wełny, jedwabiu i skóry, będzie pokarmem dla owadów. Będą również chrupać brudny materiał syntetyczny, jeśli jest pokryty jedzeniem, olejem i potem od ludzi lub zwierząt.

Larwy chrząszczy dywanowych oprócz niszczenia przedmiotów mogą również wywoływać alergie. Niektórzy ludzie są uczuleni na włosy na larwach. Możesz odczuwać swędzenie lub wysypkę.

Czy to normalne mieć kilka chrząszczy dywanowych?

Współistnienie z kilkoma chrząszczami dywanowymi nie jest w porządku. Jeśli zauważysz choćby jednego chrząszcza dywanowego, czy to larwy przypominające robaki, czy też latającego dorosłego, nie ignoruj ​​problemu. Pozostawione bez kontroli, te małe owady mogą stać się szkodnikami w domu. To tylko kwestia czasu, zanim zaczną niszczyć Twoje ubrania i tkaniny.

Jakie są oznaki chrząszczy dywanowych?

Chociaż chrząszcze dywanowe są nieśmiałymi stworzeniami i żerują w ciemnych, ukrytych obszarach, pozostawiają po sobie ślady. Zauważysz martwą skórę, ponieważ wielokrotnie zrzucają zewnętrzną skórę w swoim dziewięciomiesięcznym cyklu życia.

Pozostawiają również czarne lub brązowe granulki kałowe wielkości ziarenka piasku. Szukaj martwych skór i odchodów na spodzie dywanów, u podstawy garderoby i pod meblami.

Możesz również zauważyć małe czarne chrząszcze, które powoli wspinają się po ścianach lub leżą martwe na parapetach. Inną charakterystyczną oznaką inwazji jest to, że chrząszcze dywanowe mają tendencję do uszkadzania pojedynczego, dużego obszaru na przedmiotach, czy to dywanie, dywaniku, tkaninie czy kocu.

Jak znaleźć gniazdo chrząszcza dywanowego?

Dorośli zwykle wchodzą do domów przez drzwi, okna lub świeżo ścięte rośliny i kwiaty. Następnie składają około 40 jaj w miejscach, w których ich larwy będą miały stały dostęp do pożywienia. Oznacza to, że ich gniazda będą znajdować się na lub w pobliżu wełnianych dywanów i dywanów oraz przedmiotów wykonanych z futra, skóry, zwierzęcych rogów, kości lub jedwabiu. Gniazda można również znaleźć w pobliżu suszonych produktów roślinnych.

Jak na stałe pozbyć się chrząszczy dywanowych?

Najlepszym rozwiązaniem, aby poradzić sobie z niewielką inwazją chrząszczy dywanowych, jest dokładne oczyszczenie obszarów, w których mają tendencję do bytowania owadów. Włóż zainfekowane przedmioty do pralki i wyczyść wszystko w swoich szafach i komodach. Następnie dokładnie odkurz podłogi, meble tapicerowane, dywany i chodniki.

Podczas odkurzania upewnij się, że poruszasz się po meblach, aby dostać się do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Na koniec wytrzyj wszystkie miejsca przechowywania żywności, wyrzuć skażoną żywność i zacznij przechowywać zboża w hermetycznych pojemnikach.

W przypadku większych inwazji lub powtarzających się problemów najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z DDD Sochaczew. Po tym, jak nasza inspekcja domowa potwierdzi, że to na pewno chrząszcze dywanowe obgryzające Twoje kosztowności, użyjemy specjalistycznych środków chemicznych i profesjonalnego parowania, aby wytępić pluskwy.

Ta strona używa plików Cookies. Przeczytaj więcej w Polityce prywatności. ROZUMIEM